Dotazy

NESNÁŠENLIVOST KRAVSKÉHO MLÉKA U KOJENÝCH DĚTÍ

Dobrý den, moje pětiměsíční dcera je plně kojená, ale už od malička ji trápilo velké nadýmání a průjmy. Pediatrička mi doporučila, abych ze své stravy vyloučila veškeré výrobky z kravského mléka. To jsem udělala (i když vzdát se jogurtů pro mě nebylo snadné) a musím říct, že dcerčiny potíže prakticky vymizely. Od šestého měsíce bych ráda začala zavádět do stravy ovoce, zeleninu, maso, v noci přikrmovat umělým mlékem – je pro nás umělá výživa na bázi kozího mléka vhodná alternativa?

Děkujeme za váš dotaz. U vaší dcerky se může jednat o alergii na bílkovinu kravského mléka, která se velmi často objevuje právě u kojenců, a to během prvních čtyř měsíců věku. Postiženo bývá 2 až 5 % kojenců a snad vás potěší, že v 90 % případů alergie vymizí do tří let. Projevuje se zejména průjmy, kolikami, zvracením, kožními obtížemi a např. alergickou rýmou. Základním způsobem zjištění ABKM je tzv. eliminačně-expoziční test, tedy eliminování mléčných výrobků ze stravy matky a poté zpětná opatrná expozice. 

Většina alergiků je alergická na proteinovou frakci αs1-kasein, která je – na rozdíl od mléka kravského – v kozím (a mateřském) mléce obsažena v nízkém množství. Zjednodušeně řečeno je kozí mléko lépe stravitelné a více se podobá mateřskému mléku. Hodnota αs1-kaseinu v kozím mléce ovšem není stejná, liší se podle plemene koz a typu krmení, a tak i po konzumaci kozího mléka může dojít k alergické reakci. Při této příležitosti rovněž uvedeme, že alergická reakce může nastat i při podávání hypoalergenních (HA) formulí (u asi 10 % kojenců).

Složení Našeho mléka je přísně kontrolováno a dbáme právě na velmi nízký obsah αs1-kaseinu. Zavádějte jej do stravy své dcery opatrně, postupně. Jeho alergenní potenciál je znatelně menší, ale nemůžeme ho zcela vyloučit.