Recepty pro kojence od ukončeného 4. měsíce věku

Recepty pro naše nejmenší:

  • Rýžovo-mrkvová kaše (od ukončeného 4. měsíce)

Očištěnou a omytou mrkev nakrájejte, zalijte vařící kojeneckou vodou a poduste do měkka. Poté mrkev rozmixujte a propasírujte. Připravte Kozí kaši Rýžovou dle návodu. Do misky ke kaši přidejte připravenou mrkev a promíchejte. Pokud Vaše dítě trpí nadýmáním, přidejte do kaše pár lžiček fenyklového čaje. 

 

Rýžovo-brokolicová kaše (od ukončeného 4. měsíce)

Očištěné brokolicové růžičky dáme vařit do kojenecké vody nebo je vaříme v páře. Měkkou brokolici vyndáme, rozmixujeme a přepasírujeme. Kozí kaši Rýžovou připravíme dle návodu. Do jídelní misky ke kaši přidáme připravenou brokolici a zamícháme. V případě nadýmání je možné přidat několik lžiček fenyklového čaje.

 

  • Krupicová Kozí kaše s tvarohem a ovocem (od ukončeného 6. měsíce)

Tři lžíce plnotučného tvarohu smíchejte s jednou lžící bílého jogurtu a vyšlehejte do hladka. Kompotované 2 – 3 ks broskve (nejlépe v bio kvalitě), bez přidaného cukru, rozmixujeme s trochou šťávy z kompotu. Krupicovou kozí kaši připravíme snadno a rychle dle návodu. Do jídelní misky dáme připravenou kaši, přidáme ušlehaný tvaroh a dochutíme ovocem. 

 

  • Kozí kaše Vícezrnná s banánem a borůvkami (od ukončeného 6. měsíce)

Vícezrnnou kozí kaši s borůvkami připravíte snadno a rychle. V misce rozmačkejte ¼ banánu s trochou kojenecké vody nebo mateřského nebo kojeneckého (např. kozího) mléka. Promíchejte a je hotovo! Borůvky jsou v kaši bez slupek a zrníček, v této podobě jsou pro malé děti mimořádně vhodné! 

Varianta pro starší dítě:  ozdobíme plátky banánů a čerstvými borůvkami, pufovanou pšenicí, vmíchat můžeme také malé množství chia semínek. Protože chia semínka váží vodu, necháme dítě zapít sklenicí vody.

Varianta pro tatínka: přidáme před podáváním vedle špetky chia semínek také špetku lněných nebo slunečnicových semínek. Můžeme přidat také malou lžičku instantních ovesných vloček.

 

Kozí kaše Kukuřično-rýžová s broskví a dýní (od ukončeného 5. měsíce)

Chutnou kaši snadno a rychle připravíme rozmícháním prášku ve vodě. Kozí kaše je velmi chutná, nemusíme ničím dochucovat. Dozdobit starším dětem můžeme kompotovanou broskví (ideálně bez přidaného cukru) a např. také trochou zakysané smetany. 

 

 Závěrem několik užitečných rad: 

Pokud s kašemi začínáte, jednotlivé druhy a chutě příliš často nestřídejte. Malé děti nepotřebují a ani nevyhledávají takovou pestrost, jakou máme rádi my, dospělí. Naopak, pro jejich zažívání je vhodné se s jednotlivými druhy potravin seznamovat pomalu a postupně. Nezařazujte více než jednu novou potravinu týdně. Nezapomeňte si zapsat, pokud nějaká potravina dělala Vašemu dítěti obtíže. Není výjimkou, že obtíže se mohou dostavit až po několikátém podání. 

Mléčné kaše se skvěle hodí ke snídani nebo večeři. Připravit z nich samozřejmě můžete i chutný oběd. Fantazii se meze nekladou! Záleží jen na Vás, jak je připravíte a dochutíte. Výborné jsou samotné nebo doplněné ovocem. Kozí kaše si zachovávají veškeré benefity naturálního kozího mléka, jako je obsah vitaminů, minerálů, lehce stravitelných a hodnotných bílkovin. Některé děti v kojeneckém věku spíše preferují spíše zeleninu než ovoce. 

Kozí kaše výborně zasytí a děti pak dobře spí. Dbejte na to, aby dítě kaši řádně zapilo, stejně, jako každý pokrm (důležité pro správný pitný režim). Vhodná je voda, neslazený čaj, příp. jen mírně slazené nápoje. Starším dětem můžeme podat naředěný džus.