Jak zatočit se záněty močových cest

Záněty močových cest dokáží pěkně potrápit nejen dospělé, ale také děti a dospívající. Mnohem častěji jsou postiženy ženy, a to od útlého věku, což souvisí s anatomickou odlišností močového ústrojí a snadnějším průnikem bakterií močovými cestami žen. Jak velmi jsou záněty močových cest časté ukazují statistiky, podle kterých močové infekce zaujímají 3. místo mezi infekčními příčinami nemocí dětí, hned po zánětech dýchacích a trávicích cest. Navíc se infekce močových cest často opakují, a to dokonce až v 80 % případů se obtíže dostaví opakovaně. U žen je situace o to komplikovanější, že se mohou přidružit také gynekologické obtíže, vaginální mykózy a výtoky. Jejich výskyt je vysoký jak u dívek, tak u dospělých žen. Lékaři uvádějí, že s vaginální mykózou se v průběhu života setká dokonce přes 75 % žen! Pokud se s problémy setkáte, neměli byste je nikdy podceňovat, naopak je nutné co nejdříve situaci řešit návštěvou u lékaře, případně vhodnými doplňky strvy. 

Projevy infekcí močových cest 

Nejčastěji bývají infekcí postiženy dolní cesty močové (močový měchýř, případně močová trubice), od čehož se odvíjejí také příznaky. Záněty v této části močových cest jsou provázeny nepříjemnými pocity, pálením, řezáním a bolestí při močení, nutkáním na močení, u malých dětí se objevují projevy neklidu, pláče, ale také tím, že dítě se může načít počůrávat, přestože již bylo naučené na nočníček. Velký pozor je třeba dát na celkové příznaky, např. horečku, zimnici, bolesti v bedrech, přítomnost krve v moči (ta může být u všech typů zánětů močových cest), které signalizují mnohem závažnější stav nezřídka vyžadující hospitalizaci - zánět horní části močových cest - ledvin.

Příčiny zánětu močových cest 

UroEfekt JuniorVedle vrozených vývojových vad močového ústrojí se mezi nejčastější příčiny řadí oslabená imunita. Průnik virů či bakterií je kvůli snížené obranyschopnosti organismu snazší, nepřátelské bakterie se dokáží uchytit na stěnách močových cest, kde po pomnožení vyvolají infekci. Jedním z možných důvodů oslabení imunity je i opakované užívání antibiotik, které oslabí naši schopnost se přirozeně bránit a mohdy tak může dojít k začarovanému kruhu v podobě vracejících se močových infekcí a následného užívání antibiotik. Cestou, jak vhodně doplnit klasickou léčbu a zabránit opakování zánětů močových cest jsou přírodní látky, které se v koncentrované formě nacházejí v brusinkách, konkrétně v kanadské brusince, neboli klikvě velkoplodé, latinsky zvané Vaccinium macrocarpon. V současné době je k dispozici v tabletách, kapslích či jiných přípravcích. Při výběru musíme dát pozor na to, abychom vybrali skutečně kvalitní a účinný produkt.  

zvolit Tablety, kapsle či lahodný bylinný nápoj s brusinkami? 

Zejména u preparátu pro děti pečlivě vyberte formu, která se jim bude dobře přijímat. Právě ta totiž bývá kamenem úrazu. Problémy s polykáním velkých tablet či kapslí ale nemají jen děti, ale také senioři a rovněž mnozí dospělí. Pokud jste si tohoto problému vědomi, rovnou sáhněte po brusinkovém nápoji, rozhodně byste neměli tablety drtit nebo obsah kapslí vysypávat, může dojít ke snížení až ztrátě účinku při průchodu trávicím traktem, zejména kyselým prostředím žaludku.

Osvědčeným prostředkem je např. UroEfekt dostupný ve dvou variantách, od 3 - 12 let a silnější varianta od 12 let a pro dospělé či seniory. Obě tyto varianty jsou v rychle rozpustné formě, stačí je jednoduše vysypat do vody a zamíchat. Praktické je, že prášek je balený po jednotlivých porcích s dlouhou expirací. Pokud vám tedy nějaké sáčky zbydou, jednoduše si je uschovejte. Varianta rychle rozpustného prášku je k dispozici nejen pro děti, ale také pro dospělé a seniory v podobě sypkého preparátu UroEfekt. 

Chutný bylinný čaj dítě neodmítne

Chuťově vyladěný UroEfekt dítě neodmítne, a tak je podávání kanadské brusinky dětem mnohem snadnější. Odpadá dohadování nad polykáním velkých tablet. UroEfekt Junior je zcela bezpečný, a proto je také kladně posouzen Českou pediatrickou společností, i díky obsahu synergicky, tedy společně působících složek, které se ve svém pozitivním účinku vzájemně vhodně doplňují. Určen je pro děti od 3 let. UroEfekt lze doporučit také proto, že obsahuje velmi kvalitní, koncentrovaný brusinkový prášek v koncentraci 36:1 a extrakt ze vzácného a účinného květu ibišku súdánského v kombinaci se čtyřmi dalšími, nejvíce osvědčenými bylinami v boji s močovými infekcemi - celík zlatobýl, bříza, kontryhele a vedle plodů i na účinné látky bohaté listy brusinky. 

Je možné dlouhodobé podávání uroefekt? 

Ano, UroEfekt Junior je vhodný i pro dlouhodobé podávání, např. u dětí, dospívajících dívek, žen nebo u seniorů. Je možné jej podávat např. po celou zimní sezonu, dle individuální potřeby. Byliny blahodárně působí na celé močové cesty, z vedlejších účinků tak nemusíte mít obavy. Vhodné je produkt vždy doplnit dostatečnými pitným režimem. 

jak předcházet infekcím močových cest u dětí? 

 • Dbejte na dostatečný pitný režim
 • Přimějte dítě k pravidelnému močení (zadržování moči podporuje vznik infekce)
 • Veďte dítě k pravidelné stolici (zácpa napomáhá infekci močových cest)
 • Důležité je správně provádět intimní hygienu (pozor na správné utírání zadečku holčiček a to vždy ze předu dozadu)
 • Přednost dávejte bavlněnému, dobře prodyšnému a vyžehlenému spodnímu prádlu před syntetickými materiály
 • Předcházejte prochladnutí podbřišku a beder 

 

 • Posilujte obranyschopnost dítěte (vhodnou skladbou stravy, zvýšeným přísunem ovoce a zeleniny, případně užíváním kvalitních doplňků stravy, otužováním, dostatečnou pohybovou aktivitou, vyvarujte se pobytu v zakouřených nevětraných prostorech)
 • Užívejte probiotikum, k dispozici jsou např. kapsle ProbioFlora 
 • Používejte vhodné mycí prostředky s vhodným pH (s kyselinou mléčnou)
 • Dítě namísto častého koupání sprchujte
 • V létě upřednostněte koupání v bazénu před rybníky

 

Záněty močových cest mohou být velmi urputným nepřítelem. V tomto článku jsme Vás seznámili s hlavními zásadami co můžete vy sami udělat, aby jste měli obtíže pod kontrolou. Pokud se tyto problémy týkají konkrétně vás nebo vašich dětí, držíme palce, abyste je co nejdříve překonali!