Domácí toustový chleba za pár kaček

Recept_toastovy_chleb_NM

Domácí toustový chleba za pár kaček

Ceny pečiva jsou čím dál vyšší, upečte si svůj vlastní tousťák, recept je velmi jednoduchý. Bude se vám hodit na snídaně nebo na svačiny pro větší děti nebo jej oceníte při zavádění lepku do stravy u malých dětí. Ten domácí na rozdíl od kupovaného neobsahuje konzervační látky, a další „éčka“ která zlepšují vlastnosti použitých suroviny. Cena domácího chleba vás mile překvapí, ten náš i s cenou za energie vychází na 25-30 Kč! Takže nejen, že ušetříte, ale budete vědět, co přesně svým dětem dáváte.

TIP: Vyzkoušet můžete i zdravější variantu zkombinujte klasickou hladkou mouku s moukou špaldovou 1:1

 • Jednoduché
 • Od 9. měsíce
 • Příprava 10 minut
 • Kynutí: 30 až 60 minut
 • Pečení: 15+20 minut

Ingredience:

Těsto:

500 g hladké pšeničné mouky (pro malé děti doporučujeme bio kvalitu)
½ kostky čerstvého droždí (21 g)
300 ml vlažné vody
1 ČL krupicového cukru
40 ml olivového oleje nebo rozpuštěné zchladlé máslo (+ na vymazání formy)
7 g himalájské soli

Postup:

 1. Nejprve si připravte kvásek. Droždí utřete s cukrem, přidejte 100 ml vlažné vody a lžíci mouky. Vše rozmíchejte a nechte v teple vzejít kvásek.
 2. Zatím, co se kvásek aktivuje si připravte zbylé suroviny na těsto. Do mísy od robota si prosejte hladkou mouku, veprostřed si udělejte důlek, kolem okrajů nasypte sůl. Do důlku nalijte aktivovaný kvásek, přidejte zbylou vodu a olivový olej nebo rozpuštěné máslo.
 3. Na robota nasaďte hnětací hák a na mírné otáčky vypracujte hladké, nelepivé těsto. Robota nechte pracovat cca 7-10 minut. Těsto ještě rukama prohněťte, vytvořte z něj hladký bochánek, vraťte ho do mísy, kterou přikryjte potravinářskou folií a nechte na teplém místě zdvojnásobit jeho objem.
 4. Těsto by mělo kynout cca 30-60 minut, podle okolní teploty.
 5. Pokud si chcete celý proces kynutí urychlit, zapněte troubu na horní a dolní ohřev, nastavte teplotu na 35-41 °C a nechte těsto, za 30 minut máte hotovo.
 6. Vykynuté těsto přendejte na pracovní plochu, rozválejte ho na obdélník a stočte do ruličky. Konce stočte dolu.
 7. Těsto přendejte do vymazané formy na biskupský chlebíček nebo můžete použít keramickou formu na toustový chleba (například TESCOMA). Pokud máte formu na toustový chleba, přiklopte ji víkem a nechte kynout dalších 30 minut v teple. Pokud budete používat formu na biskupský chlebíček, těsto přikryjte folií.
 8. Před koncem kynutí si rozpalte troubu na 230 °C. Vykynuté těsto vložte do trouby i s víkem, pokud používáte formu na biskupský chlebíček, sundejte folii a formu vložte do trouby. Pečte cca 15 minut, po této době snižte teplotu na 200 °C a pečte chleba dalších 20 minut.
 9. Chleba by měl mít krásně zlatavou barvu. Hotový chleba vyklopte ihned z formy a nechte jej úplně vychladnout na mřížce!