Proč je pitný režim tak důležitý

voda a pitní režim kojenců_1

Společně se podíváme na to, kolik by toho miminka, děti i dospívající měli vypít. Nezapomněli jsme ani pitný režim těhotných a kojících maminek. Zjistíte, jaké jsou vhodné nápoje, jak ovlivňuje okolní teplota náš pitný režim. Jak správně motivovat děti, aby nezapomínaly pít a mnoho dalších užitečných informací.

"Vodu neoceníme, dokud nám nevyschne studna a to platí o všem v životě."
Benjamin Franklin 

Proč je pitný režim tak důležitý

Pitný režim je nepostradatelnou součástí našich každodenních stravovacích návyků. Voda je pro zdraví člověka životně důležitou tekutinou, která plní mnoho nezastupitelných funkcí, protože je nedílnou součástí vnitřního prostředí organismu. Lidské tělo (v závislosti na věku) je tvořeno z cca 60 - 90 % právě vodou, s přibývajícím věkem se obsah vody snižuje. Voda se podílí například na:

 • trávení potravy – hraje důležitou roli při štěpení živin a jejich přenosu do tkání a buněk,
 • odvádí odpadní látky z těla - napomáhá detoxikaci
 • reguluje tělesnou teplotu, čímž zabraňuje přehřátí organismu.

Bez vody by nebyl život a její nedostatek může vážně ohrozit činnost vnitřních orgánů. Proto se doporučuje pitnému režimu věnovat velkou pozornost v jakémkoliv věku. Nároky na přísun tekutin se mění s věkem, důležitou roli hraje i okolní teplota, sportovní nebo jiná pohybová aktivita.

Je nutné podávat tekutiny i kojeným dětem?

matka kojí pitní režim dětíKojenci a malé děti mají, na rozdíl od dospělých, většinu tekutin uloženou mimo buňky. Zásoba vody uložená mimo buňky se daleko rychleji ztrácí, a proto jsou náchylnější ke ztrátám tekutin neboli dehydrataci.

Výlučně kojená miminka nebo miminka, která dostávají náhradní kojenecká mléka, by měla přijímat dostatek tekutin právě v mléce. Zhruba do 4. měsíce věku nepotřebují kromě mléka doplňovat jiné tekutiny, s výjimkou, kdy je okolní teplota vysoká nebo miminko trápí bolesti bříška. Pak je dobré tekutiny doplňovat. Vhodná je kojenecká voda, fenyklový nebo heřmánkový čaj, miminka od 4. měsíce mohou i vybrané ovocné čaje. Čaje je nutné vybírat pečlivě, ne všechny byliny jsou vhodné pro malá mimika. Doporučujeme volit čajíky v BIO kvalitě, abyste vyloučili příjem pesticidů, které běžné čaje obsahují. Na přípravu do 6. měsíce věku děťátka používejte výhradně převařenou kojeneckou vodu.

Změna nastává při zavádění prvních příkrmů, kdy se pozvolna začíná upravovat počet dávek mléka a zvyšuje se podíl pevné stravy. I s rostoucí hmotnosti dítěte je nutné dětem pravidelně nabízet vodu, čaje nebo nápoje bez přidaného cukru - vhodné pro kojence a malé děti. Kolem 6–9. měsíce věku byste měli navýšit příjem tekutin o cca 200 - 300 ml.

Kolik tekutin by měly děti za den vypít?

U kojenců, jak jsme uvedli výše, tvoří voda zhruba 80–90 % jejich tělesné hmotnosti a jejich citlivost na nedostatek vody v těle je vysoká. Již ztráta do 10 % tekutin může způsobit projevy mírné dehydratace (neklid, pláč, apatii atd.) a při vyšší dehydrataci mohou být naši nejmenší ohroženi na životě. Proto je důležité dostatečné a pravidelné kojení nebo podávání kojeneckého mléka. U miminek od 6. měsíce věku, je nutné do pitného režimu doplňovat i další tekutiny, jako jsou kojenecká voda, ovocné nebo bylinkové čaje nebo kojenecké a dětské nápoje. Pouze mléko nestačí! Jaká je tedy potřeba tekutin podle věku dítěte, zjistíte v tabulce.

pitní režim kojenců a dětí

 

Věk

Potřeba tekutin

(na kg tělesné hmotnosti)

1 den

50 - 70 ml

2 dny

70 - 90 ml

3 dny

80 - 100 ml

4 dny

100 - 120 ml

5-9 dní

100 - 130 ml

10 dní-7 měsíců

150 - 160 ml

8-12 měsíců

100 - 140 ml

2 roky

80 - 120 ml

3-5 let

80 - 100 ml

6-10 let

60 - 80 ml

11-14 let

50 - 70 ml

ZDROJ: Pediatr. pro Praxi, 2007; 3: 136–138 

Co je dehydratace a jaké jsou její příznaky?

Dehydratace je ztráta vody z organismu. Je to proces, kdy se voda ztrácí (pocení, vylučování, vysoká okolní teplota nebo onemocnění) a není v dostatečném množství doplňována. Nebezpečí́ dehydratace hrozí́ velmi často v průběhu onemocnění, která jsou provázena horečkou, průjmy nebo zvracením, ale také při přehřátím sluncem nebo při zanedbaném pitném režimu. Při přetrvávajících projevech dehydratace je třeba včas vyhledat dětského lékaře 10% ztráta tekutin u kojenců je již velmi závažná! Pokud stav dítěte umožňuje doplňování tekutin doma, s výhodou můžete použít pediatry i lékárníky doporučovaný rehydratační roztok - Kulíšek, který lze k používat již̌ od 1. týdne věku dítěte.

Jaké jsou příznaky dehydratace?

 • Propadlá velká fontanela u kojenců
 • Tmavá moč (u kojenců je důležité hlídat počet počůraných plen za den)
 • Únava, apatie
 • Malátnost
 • Bolest hlavy
 • Závratě
 • Oschlé rty a jazyk
 • Nedostatečná tvorba slin

Jak motivovat děti, aby dostatečně pily?

chlapes pije pitní režim dětí a matekKaždé dítě je jiné, některé pije dostatečně, u jiného je potřeba na pitný režim dohlédnout. Voda je ideální nápoj, nicméně některé děti samotnou vodu odmítají. Vyzkoušet můžete například bio nápoje s mléčným cukrem (jediný cukr mateřského mléka), ovocné nebo bylinné čaje nebo pro starší děti vodu ochucenou plátkem citronu a kousky čerstvého ovoce.

5 Rad, jak děti motivovat, aby dodržely pitní režim:

 1. Jděte jim příkladem, pijte společně v pravidelných intervalech.
 2. Pijte podobné nápoje jako vaše děti – malé děti velmi rády dělají to, co dospělí.
 3. Pořiďte dětem hezké hravé lahvičky nebo hrnečky, ze kterých budou rády pít.
 4. Starším dětem můžete doplňování tekutin zpříjemnit hezkými sportovními lahvemi nebo například barevnými brčky.
 5. Nebojujte se svým dítětem, pokud zrovna pít nechce, zkuste pití nabídnout za malou chvilku.

Jaké druhy tekutin jsou pro děti vhodné a jaké ne?

Vhodné druhy tekutin jsou:

 • Kojenecká voda
 • Ovocné nebo bylinné čaje – pro děti jsou nejlepší, není třeba je sladit
 • Nápoje s mléčným cukrem, který je fyziologickým cukrem v mateřském mléce, nemá vliv na kazivost zoubků
 • Nápoje mají mírně nasládlou chuť, děti je milují, a přitom si nezvykají na sladkou chuť. Mléčný cukr napomáhá vstřebávání minerálů ze stravy (vápníku, fosforu, hořčíku a dalších) a tím napomáhá i správné tvorbě kostí nebo zubů
 • Starším dětem můžete občas do pitného režimu zařadit i 100% džusy, které naředíte vodou.

Do pitného režimu malých dětí nepatří:

 • Černý nebo zelený čaj, obsahují thein, který pro děti není vhodný, navíc oba druhy čajů působí diureticky – odvodňují a mohou přispět k zácpě.
 • Minerální vody mají vysoké obsahy některých minerálů, jako je např. sodík, což pro malé děti není vhodné.
 • Perlivé nápoje – obsahují oxid uhličitý, který způsobuje nadýmaní.
 • Slazené limonády, obsahují velké množství cukrů, většinou v kombinaci s umělými sladidly, často také obsahují umělá aromata a barviva, která mohou podpořit vznik a rozvoj ADHD.
 • Kolové nápoje, obsahují kofein a další nezdravé látky.

Pitný režim těhotných a kojících maminek

pitní režim a tehotenství matkyDostatečný pitný režim budoucí maminky ovlivňuje i hydrataci miminka. Zdravotní stav plodu může být ovlivněn i množstvím plodové vody, jejíž množství je částečně závislé i na hydrataci maminky. V období kojení snížený přísun tekutin neomezí tvorbu mléka. Tento mechanismus chrání dítě před nedostatečným přísunem potravy, ale kojící maminka je o to více ohrožena dehydratací. Plně kojící žena je schopna vyprodukovat až 800–1000 ml mléka za den, příjem tekutin by měl být navýšen o toto množství.

Bylinné čaje v těhotenství i období kojení, jsou ideální nejen pro doplnění tekutin, ale také pro zklidnění nevolnosti nebo pro zvýšení tvorby mateřského mléka v období laktace.

Mnoho bylin je v tomto období nevhodných!

Vybírejte pouze čaje, které jsou vhodné pro těhotné ženy nebo kojící maminky.

Mezi bylinky, které je možno užívat při kojení patří:
 • Fenykl
 • Kmín
 • Meduňka
 • Šípek
 • Jestřabina lékařská (zvyšuje tvorbu mléka)

 

Výběr bylin vhodných pro těhotné je omezen pouze na opravdu vhodné druhy, jako jsou šípek, meduňka, černý rybíz doplněné ovocem. Zde platí, čím méně bylin – tím lépe.

Pitný režim v teplých dnech a při sportu

U zdravého dítěte je nezbytné příjem tekutin zvýšit zejména v období horkých letních dnů, při pobytu v prostředí s nízkou vzdušnou vlhkostí nebo během zvýšeného pohybu a při sportovní aktivitě.

Ve všech těchto situacích dbejte na to, aby dítě vypilo nejméně 2–3krát více tekutin, než je uvedeno v tabulce. Pokud množství tekutin není dostatečné, může hrozit dehydratace. Vždyť voda je Alfou a Omegou fyzického a duševního zdraví!