Dotazy

KOJENECKÉ KOZÍ MLÉKO A JEHO PODÁVÁNÍ U DĚTÍ SE SKLONEM K ALERGIÍM 

Dobrý den, mám půlroční dceru, přestávám kojit, mohu dceři dávat i kozí mléko pro kojence, od kamarádky jsem se dozvěděla, že ho mohou i děti s alergiemi? Prosím poraďte. Děkuji Veronika.  

Ing. Ivan Mach, CSc., odborný garant NUTRIS, prezident Aliance výživových poradců: "Ano, v tomto věku je vhodné pokračovací kojenecké mléko na bázi mléka kozího. Svým složením se více blíží mléku mateřskému než mléko kravské, je velmi dobře stravitelné a má také nižší alergenní potenciál než mléko kravské. V případě alergie je vhodné se konkrétně poradit s lékařem. V tomto věku již také můžete podávat příkrmy s kozím mlékem, na trhu jsou např. speciálně vyvinuté Kozí kaše."

 

jak vybírat umělé mléko? 

Dobrý den, je možno určit "nejlepší" umělé mléko pro kojence? Na trhu jich je celá řada, těžko se v nich orientuje.. Moc děkuji Jiřina H.

Ing. Ivan Mach, CSc., odborný garant NUTRIS, prezident Aliance výživových poradců: "S orientací Vám pomohou v lékárně. I lékárník má větší důvěru k náhražce, kterou nakupující vychvalují. Kritérium ceny není rozhodující, např. velmi kvalitní a plnohodnotné náhražky mateřského mléka, jak zaznělo v rozhovoru, se dnes vyrábějí z kozího mléka, i když jsou přirozeně o něco dražší. Mají totiž menší tzv. alergenní potenciál."

NESNÁŠENLIVOST KRAVSKÉHO MLÉKA U KOJENÝCH DĚTÍ

Děkujeme za váš dotaz. U vaší dcerky se zřejmě jedná o alergii na bílkovinu kravského mléka (ABKM), která se velmi často objevuje právě u kojenců, a to především během prvních měsíců života. Postiženo bývá 2 až 5 % kojenců a snad vás potěší, že v 90 % případů alergie vymizí do tří let. Projevuje se zejména průjmy, kolikami, zvracením, kožními obtížemi a např. alergickou rýmou. Základním způsobem zjištění ABKM je tzv. eliminačně-expoziční test, tedy eliminování mléčných výrobků ze stravy matky a poté zpětná opatrná expozice pod dohledem alergologa. 

Většina alergiků je alergická na proteinovou frakci αs1-kasein, která je – na rozdíl od mléka kravského – v kozím (a mateřském) mléce obsažena v nízkém množství. Zjednodušeně řečeno je kozí mléko lépe stravitelné a více se podobá mateřskému mléku. Hodnota αs1-kaseinu v kozím mléce ovšem není stejná, liší se podle plemene koz a typu krmení, a tak i po konzumaci kozího mléka může dojít k alergické reakci. Při této příležitosti rovněž uvedeme, že alergická reakce může nastat i při podávání hypoalergenních (HA) formulí (u asi 10 % kojenců).

Složení Našeho mléka je přísně kontrolováno a dbáme právě na velmi nízký obsah αs1-kaseinu. Zavádějte jej do stravy své dcery opatrně, postupně, pod dohledem alergologa, v rámci opatrné expozice. Jeho alergenní potenciál je znatelně menší, ale nemůžeme ho zcela vyloučit.