Upozornění pro maminky

Důležité upozornění pro maminky:

Kojení je ideální způsob výživy vašeho miminka! Mateřské mléko je tím nejlepším zdrojem všech důležitých živin pro vaše miminko. Chrání děťátko nejen před infekčním onemocněním, ale také proti vzniku alergií nebo obezity. Mateřské mléko má významný vliv také na vývoj mozku. Z těchto důvodů WHO (Světová zdravotnická organizace) doporučuje výlučné kojení do 6 měsíců věku dítěte.

Během období kojení věnujte pozornost zdravé, vyvážené stravě a pitnému režimu.

Počáteční mléčná kojenecká výživa nahrazuje mateřské mléko v případech, kdy kojení není možné nebo je mateřského mlíčka málo, případně pokud se matka rozhodne přestat kojit. Rozhodnutí přestat kojit nebo zavést částečné dokrmování vašeho miminka omezí produkci mléka a většinou bývá nevratné. Proto byste měla toto rozhodnutí konzultovat s ošetřujícím dětským lékařem nebo osobou kvalifikovanou v oblasti péče o matku a dítě.

Počáteční a pokračovací kojeneckou a batolecí výživu Naše mléko je nutné připravovat a používat podle návodu na obalu, aby nedošlo k ohrožení zdraví vašeho miminka. Při zahájení zavedení příkrmů, které doplňují zatím výhradně mléčnou stravu, pamatujte na to, že příkrmy musí být přizpůsobeny individuálním potřebám dítěte a  musí být podávané na základě doporučení a v souladu s psychomotorickým rozvojem dítěte. 

Následující stránky obsahují přehled výrobků českého výrobce GOLDIM včetně informací o počátečním kojeneckém mléce, které mohou být zpřístupněny pouze na vaši vlastní žádost.

 

Kojenecká mléčná výživa z bílkovin kozího mléka:

Běžné dostupné značky kojeneckých mlék na českém trhu jsou vyráběny z kravského mléka a upraveny pro potřeby kojenců.

Na rozdíl od nich je k dispozici NAŠE MLÉKO, které je vyrobeno z kozího mléka, doplněno o složky nezbytné pro zdravý růst a vývoj všech miminek. Kromě veškerých nezbytných vitamínů a minerálů obsahuje NAŠE MLÉKO také nenasycené esenciální mastné kyseliny (NEMK), které se přirozeně vyskytují v mateřském mléce a jsou zodpovědné za bezproblémový vývoj mozku, očí a nervové soustavy miminka.

NAŠE MLÉKO obsahuje mléčné složky z plnotučného vysoce jakostního kozího mléka. Samotné kozí mléko je bohaté na vápník a další minerály, vitaminy a oproti kravskému se vyznačuje především menším objemem tukových částic, vyšším podílem β-kaseinu a velmi nízkým obsahem αS1-kaseinu (hlavního alergenu kravského mléka s významným alergenním potenciálem). To vše předurčuje výbornou stravitelnost kozího mléka a jeho dokonalé využití.  

 

✓ Kozí mléko je blíže mléku mateřskému než mléko kravské.

✓ Kozí mléko je skvělým zdrojem vysoce kvalitních a snadno stravitelných bílkovin.

✓ Kozí mléko se tráví snadněji, v žaludku vytváří měkčí tráveninu, která je lépe přístupná trávicím enzymům, snáze prochází trávicím traktem miminka.

✓ Nízký obsah αS1-kaseinu (hlavní alergen v kravském mléce).

✓ Vysoký obsah esenciálních mastných kyselin.

✓ Vysoký obsah nukleotidů, látek potřebných pro správnou funkci imunitního systému miminka.

 

NAŠE MLÉKO může vašemu miminku vyhovovat více, než běžné formule vyráběné z kravského mléka.
NAŠE MLÉKO skvěle chutná.
NAŠE MLÉKO splňuje veškeré legislativní požadavky ČR i EU kladené na počáteční a pokračovací kojenecká i batolecí mléka.

 

Dvojitě zaslepená studie prokázala, že růst a výživové výsledky se nijak nelišily u skupiny kojenců, kterým byly podávány formule z kozího mléka se skupinou kojenců, kterým byly podávány formule z kravského mléka [1]

 

Vyjádření EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin):

Bílkoviny kozího mléka v kozích formulích jsou vhodné a dostačující jako zdroj bílkovin v počátečním i pokračovacím kojeneckém mléce (formuli) [2]

 

Zdroje:

  • [1] ZHOU, Shao J., Thomas SULLIVAN, Robert A. GIBSON, Bo LÖNNERDAL, Colin G. PROSSER, Dianne J. LOWRY a Maria MAKRIDES. Nutritional adequacy of goat milk infant formulas for term infants: a double-blind randomised controlled trial. British Journal of Nutrition [online]. 2014, 111(09): 1641-1651 [cit. 2015-06-30]. DOI: 10.1017/s0007114513004212.
  • [2] EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA); Scientific Opinion on the suitability of goat milk protein as a source of protein in infant formulae and in follow-on formulae. EFSA Journal 2012;10(3):2603. [18 pp.]. doi: 10.2903/j.efsa.2012.2603. Available online: www.efsa.europa.eu/efsajournal.