Upozornění pro maminky

Důležité upozornění pro maminky:

Kojení je ideální způsob výživy vašeho miminka! Mateřské mléko je tím nejlepším zdrojem všech důležitých živin pro vaše miminko. Chrání děťátko nejen před infekčním onemocněním, ale také proti vzniku alergií nebo obezity.

Mateřské mléko má významný vliv na vývoj mozku. Proto WHO (Světová zdravotnická organizace) doporučuje výlučné kojení do 6 měsíců věku dítěte. Během období kojení věnujte pozornost zdravé, vyvážené stravě a pitnému režimu.

Počáteční mléčná kojenecká výživa nahrazuje mateřské mléko v případech, kdy kojení není možné nebo se matka rozhodne přestat kojit. Rozhodnutí přestat kojit nebo zavést částečné dokrmování vašeho miminka omezí produkci mléka a většinou bývá nevratné. Proto byste měla toto rozhodnutí konzultovat s ošetřujícím dětským lékařem nebo osobou kvalifikovanou v oblasti péče o matku a dítě.

Počáteční a pokračovací kojeneckou výživu je nutné připravovat a používat podle návodu na obalu, aby nedošlo k ohrožení zdraví vašeho miminka. Při zahájení zavedení příkrmů, které doplňují zatím výhradně mléčnou stravu, pamatujte na to, že příkrmy musí být přizpůsobeny individuálním potřebám dítěte a musí být podávané na základě doporučení. Tímto způsobem minimalizujete riziko negativního vlivu na zdraví vašeho děťátka.

Následující stránky obsahují přehled výrobků společnosti GOLDIM včetně informací o počátečním kojeneckém mléce, které mohou být zpřístupněny pouze na vaši vlastní žádost.

 

Kojenecká mléčná výživa z bílkovin kozího mléka:

Všechny dostupné značky kojeneckých mlék na českém trhu jsou vyráběny z kravského mléka a upraveny pro potřeby kojenců.

Proto je zde NAŠE MLÉKO, které je vyrobeno z kozího mléka, doplněno o složky nezbytné pro zdravý růst a vývoj všech miminek. Kromě všech nezbytných vitamínů a minerálů obsahuje NAŠE MLÉKO také DHA a ARA – esenciální mastné kyseliny, které se přirozeně vyskytují v mateřském mléce a jsou zodpovědné za bezproblémový vývoj mozku a nervové soustavy miminka.

NAŠE MLÉKO obsahuje mléčné složky z pasterovaného kozího mléka. Samotné kozí mléko je bohaté na minerály, vitaminy a oproti kravskému se vyznačuje především menším objemem tukových částic, vyšším podílem β-kaseinu a velmi nízkým obsahem αS1-kaseinu (jediná bílkovina kozího mléka s alergenním potenciálem). To vše předurčuje dobrou stravitelnost kozího mléka.

  • Je skvělým zdrojem vysoce kvalitních a snadno stravitelných bílkovin.
  • Tráví se snadněji, v žaludku vytváří měkčí tráveninu, která snáze prochází trávicím traktem miminka.
  • Nízký obsah αS1-kaseinu (hlavní alergen v kravském mléce).
  • Vysoký obsah mastných kyselin.
  • Vysoký obsah nukleotidů.

NAŠE MLÉKO může vašemu miminku vyhovovat více, než běžně vyráběná kravská formule.
NAŠE MLÉKO skvěle chutná.
NAŠE MLÉKO splňuje veškeré legislativní požadavky ČR i EU kladené na počáteční a pokračovací kojenecká mléka.

Dvojitě zaslepená studie prokázala, že růst a výživové výsledky se nijak nelišily u skupiny kojenců, kterým byly podávány formule z kozího mléka se skupinou kojenců, kterým byly podávány formule z kravského mléka [1]

 

Vyjádření EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin):

Bílkoviny kozího mléka v kozích formulích jsou vhodné a dostačující jako zdroj bílkovin v počátečním i pokračovacím kojeneckém mléce (formuli) [2]

Zdroje:

  • [1] ZHOU, Shao J., Thomas SULLIVAN, Robert A. GIBSON, Bo LÖNNERDAL, Colin G. PROSSER, Dianne J. LOWRY a Maria MAKRIDES. Nutritional adequacy of goat milk infant formulas for term infants: a double-blind randomised controlled trial. British Journal of Nutrition [online]. 2014, 111(09): 1641-1651 [cit. 2015-06-30]. DOI: 10.1017/s0007114513004212.
  • [2] EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA); Scientific Opinion on the suitability of goat milk protein as a source of protein in infant formulae and in follow-on formulae. EFSA Journal 2012;10(3):2603. [18 pp.]. doi: 10.2903/j.efsa.2012.2603. Available online: www.efsa.europa.eu/efsajournal.