Spánek u novorozenců a kojenců

Novorozenec většinu dne prospí“..... „až dvacet hodin spánku denně“ - to nezní špatně, že?! Ano, je pravda, že miminka mají velkou potřebu spánku, zejména v prvním roce života, ale ani v nejmenším to neznamená, že Vy budete mít v té době volno!

Osobní zkušenost

„S manželem jsme se moc těšili, až poprvé uložíme naše úžasné miminko do postýlky - samozřejmě s nebesy, povlečení vyladěné k tapetě a krásný hrací kolotoč s hračkami nad jeho hlavičkou...Zde se bude cítit naprosto skvěle a bude krásně spinkat!.... netrvalo ale dlouho a já pochopila, že moje dítě to vnímá úplně jinak!“

Novorozence vůbec nezajímá, jak nádherně jste mu zařídili jeho novou postýlku, kolik Vás to stálo peněz a úsilí. Byl Vaší součástí deset lunárních měsíců. Jediné co znal, byl Váš dech, hlas, tlukot srdce....Jediné co chce, je Vaše blízkost! A to i když spí!

Proč je blízkost pro dítě důležitá?

Dítě jedná instinktivně. Nechce Vás zlobit, ani to neumí, ale nedokáže si zajistit pozornost jinak než pláčem, kterým Vás k sobě volá. Dožaduje se péče, kterou potřebuje, protože samo se o sebe postarat neumí. Dítě nechce být samo. Odloučení od matky vnímá velmi citlivě. V této souvislosti byly uskutečněny studie, které zkoumaly mozkovou aktivitu dětí odloučených od rodičů. Zjistilo se, že mozek těchto dětí vykazoval obdobnou aktivitu jako při fyzické bolesti. Dítě, pokud je samo, cítí nejistotu, neklid a dost možná tedy i bolest. Proto Vás k sobě volá a chce neustálou pozornost a je nejspokojenější ve Vaší náruči.

Je na čase změnit priority...

Že by mělo spinkat pěkně samo v postýlce, nebo ve vlastním pokoji? Myslela jste si, že budete s miminkem stíhat péči o domácnost jako před jeho narozením, že budete mít navařeno, nažehleno, vše bezchybně uklizeno? Tak to tedy opravdu ne...tedy, pokud se svému dítěti opravdu chcete věnovat a nechcete na jeho úkor nebo vašeho spánku gruntovat - je na čase změnit priority....

Vliv prostředí na dítě

Zamysleme se nad tím, jak tomu bylo po tisíce let a je tomu stále v „primitivních“ kulturách. Matka byla 24 hodin v neustálém kontaktu se svým dítětem. Proti tomu stojí naše „vyspělá“ západní civilizace s mnohdy velmi odlišnými hodnotami. V širokém měřítku podporuje individualismus a zájem především o vlastní potřeby. Měřítkem úspěchu bývá množství vydělaných peněz, krásně zařízený byt, drahé auto a tradiční hodnoty rodiny a mateřství se vytrácejí. Je to tak ale v pořádku? I když na Vás může být tlak okolí významný, mějte vlastní hlavu a nenechejte v sobě přehlušit vlastní intuici toho, co je správné. Zkusme se společně zamyslet, zda je opravdu nutné mít doma naklizeno? Kolik hodin denně chcete věnovat úklidu? Pokud Vám péče o novorozence zabere prakticky veškerý čas, nebojte se odsunout méně důležité věci na vedlejší kolej! Snažte se odpočívat když to jde, předejdete tak pocitu vyčerpání až vyhoření. Tento syndrom se objevuje u matek stále častěji.

maminkám může pomoci šátkování i tradiční zavinovačky

Velmi výhodné pro matku i pro dítě je šátkování nebo nošení v nosítku, které respektuje přirozenou potřebu po vzájemném nepřetržitém kontaktu. Miminko se cítí bezpečně, nepláče, může bdít nebo spát...Zejména velmi citlivé, nervózní a plačtivé děti a děti, které trápí kojenecké koliky reagují na nošení na těle matky velmi dobře. Dlouhou tradici mají zavinovačky, rovněž pomáhají miminko zklidnit a navodit pocit bezpečí.

Zapojte do péče o miminko tatínky i prarodiče!

Výborné je, když se do péče o miminko zapojí i další členové rodiny! Tatínek se může naučit miminko koupat a hrát si s ním. Pro navození vzájemného pocitu blízkosti a pohody jsou přínosné masáže. Výborná metoda, jak s dítětem navázat co nejužší vztah a dopřát mu naprostý pocit tělesné blízkosti a intimity je pokládání miminka metodou „kůže na kůži“, což je mimořádně přínosné pro zdravý rozvoj nervové soustavy dítěte a velmi příjemné je to také rodičům, kteří si tak mohou alespoň chvíli odpočinout.

Někteří tatínkové také rádi vyzkouší svého potomka krmit. Velmi rády krmí i babičky a kamarádky. Zejména u dětí, které jsou „hladové“ a v noci neklidné, je možné v situaci, kdy již kojení či náhradní mléko nestačí, podat jako první příkrm pár lžiček bezlepkové kaše (např. rýžové, kukuřičné či pohankové). Zejména před spaním dobře zasytí a podpoří kvalitu nočního spánku. Začít je možné nejdříve od ukončených čtyř měsíců věku. Osvědčené svou kvalitou jsou Kozí kaše. Přináší dítěti prospěch z obsahu kvalitních cereálií a prospěšného, lehce stravitelného kozího mléka.

Zkuste zapojit do péče o miminko co nejvíc členů rodiny, nebojte se je oslovit a požádat o pomoc. Třeba vás překvapí, jak budou dojatí a i přes počáteční ostych se rádi zapojí. Jak krásný je pak pohled na takové spokojené prarodiče, kteří pyšně tlačí kočárek se svým vnoučátkem....

Zaveďte rodinné rituály

Velký význam pro celou rodinu mohou mít rodinné rituály. Pro dítě je prvními významnými momenty večerní zklidnění a uspávání. Dítě by se mělo přibližně dvě hodiny před spánkem zklidněním připravovat na noční spánek. K tomu pomůže relaxační koupání, následná masáž a rituál večerního krmení. Během aktivit postupně ztišujte hlas, vypněte televizi, rádio, nepouštějte pračku ani myčku, ztlumte světlo. Po krmení můžete dítě chovat v náručí, kolébat a zpívat mu. 

Společný spánek

Otazníky provází společné spaní dítěte a rodičů. Ano či ne? Jsou rodičovské páry, které společné spaní upřednostňují, pro jiné to může být naopak nemyslitelné. V každém případě je důležité, aby se oba rodiče na pravidlech spaní shodli.

Společné spaní je velmi přirozené. V „primitivních“ kulturách je běžné, že na jedné posteli spí celá rodina. Vzhledem k tomu, že málokteré miminko je schopné spát celou noc nebo alespoň většinu noci, je pro maminku daleko efektivnější uchlácholit miminko ve společné posteli, než ho během noci chodit navštěvovat například do sousední místnosti. To může být velmi vyčerpávající, obzvlášť, pokud je na to matka sama.

Výzkumy odděleného a společného spaní dětí s rodiči

Podívejme se, co zjistili odborníci. Pokud je dítě na spánek odděleno od matky, zvyšuje se u něj hladina stresových hormonů. Dítě je více neklidné až úzkostné. K tomu se mohou přidat problémy miminka s nadýmáním, zácpou, dětskou kolikou a je jasné, že ze spánku toho moc nezbude. Naopak společné spaní může dítě více uchlácholit a být celkově velkým citovým přínosem, je i snadné a pohodlné. Výzkumníci se domnívají, že je přínosné nejen pro psychickou pohodu dítěte a rodičů, ale také pro celkový rozvoj dětské osobnosti. Některé výzkumy také naznačují, že společné spaní kojenců a dospělých (je pochopitelné, že dospělý nesmí být pod vlivem omamných látek, alkoholu či léků) může být prospěšné i v prevenci Syndromu náhlého dětského úmrtí (SIDS).

Hledání správné cesty

Neexistuje univerzální dokonalá rada. Je třeba hledat vlastní cestu, vybrat si, co je pro vás konkrétně přínosné a co nikoliv. Snažte se najít možnosti, jak být co nejvíce spolu jako rodina a užít si to, že máte novorozence. To, co dítěti poskytnete v prvním období jeho života je zcela zásadní pro jeho správný psychický a fyzický vývoj. Tyto dva parametry spolu souvisejí více než si připouštíme. Ale o tom zase jindy...