Recept na chřestovou polévku pro kojence od 8. měsíce

Recept_NM_jablecny_crumble

Recept na chřestovou polévku pro kojence od 8 měsíce

Sezóna chřestu je tady! Pojďte si s námi uvařit vynikající chřestovou polévku. Tato výhradně jarní zelenina, jejíž sezóna začíná v dubnu a končí v červnu, je v Česku velmi oblíbenou a zároveň velmi ceněnou delikatesou. Je to takový „lanýž“ mezi zeleninou.

Chřest neboli asparagus či lidově špargl obsahuje velké množství cenných minerálních látek, například draslík, hořčík a vápník, také některé vitamíny, zvláště vitamin B1, vitamin B2 a kyselinu listovou, která je důležitá při procesu buněčného dělení a pro tvorbu nukleových kyselin. Proto chřest ocení jak nastávající maminky, tak malé děti. Typickou chuť chřestu dodává kyselina asparagová, což je jedna z aminokyselin.

TIP: Na zařazení chřestu do stravy miminka panují nejednotné názory. Jedni tvrdí, že je možné jej zařazovat jako jeden z prvních příkrmů a druzí naznačují, že je lepší chřest zařadit do výživy miminek až mezi 8–10 měsíce. My bychom doporučili chřest zařadit do jídelníčku až po bezproblémovém zavedení prvních příkrmů, v případě, že miminko nemá predispozice k alergiím.

 • Od 8-10 měsíce
 • 4 porce (2 dětské, 2 dospělé)
 • Příprava: 10 minut
 • Vaření: 12 minut
 • Celkový čas: 22 minut
 • Snadné

Ingredience:

Postup:

 1. Chřest opláchněte vodou a odkrojte cca 1 cm spodní části chřestu. Výhonky nakrájejte na 2 cm kousky. Chřest neloupejte, na konci polévku budete pasírovat.

 2. V hrnci rozehřejte olej nebo Ghí, orestujte na něm šalotku nebo cibuli a přidejte chřest. Nechte ještě cca minutu restovat. Zalijte vývarem a vařte zhruba 10 minut.

 3. Minutu před koncem vaření přidejte zeleninový přikrm, dobře rozmíchejte. Polévku rozmixujte tyčovým mixérem a propasírujte přes cedník. Vznikne krásný, jemný krém.

 4. Dětem do jednoho roku polévku nesolte, ani jinak nekořeňte.

 5. Pro starší děti a dospělé polévku dochuťte solí, pepřem, muškátovým oříškem, do polévky můžete přidat také krutony, kostičky slaniny, špičky chřestu apod.

 6. Přejeme dobrou chuť.