Pozor, kvůli technické chybě nemůžeme objednávky expedovat dříve než příští týden od 20. 05. Za potíže se omlouváme, všechny objednávky vyexpedujeme co nejdříve to bude možné.

Recept na chřestovou polévku pro kojence od 8. měsíce

Recept_NM_jablecny_crumble

Recept na chřestovou polévku pro kojence od 8 měsíce

Sezóna chřestu je tady! Pojďte si s námi uvařit vynikající chřestovou polévku. Tato výhradně jarní zelenina, jejíž sezóna začíná v dubnu a končí v červnu, je v Česku velmi oblíbenou a zároveň velmi ceněnou delikatesou. Je to takový „lanýž“ mezi zeleninou.

Chřest neboli asparagus či lidově špargl obsahuje velké množství cenných minerálních látek, například draslík, hořčík a vápník, také některé vitamíny, zvláště vitamin B1, vitamin B2 a kyselinu listovou, která je důležitá při procesu buněčného dělení a pro tvorbu nukleových kyselin. Proto chřest ocení jak nastávající maminky, tak malé děti. Typickou chuť chřestu dodává kyselina asparagová, což je jedna z aminokyselin.

TIP: Na zařazení chřestu do stravy miminka panují nejednotné názory. Jedni tvrdí, že je možné jej zařazovat jako jeden z prvních příkrmů a druzí naznačují, že je lepší chřest zařadit do výživy miminek až mezi 8–10 měsíce. My bychom doporučili chřest zařadit do jídelníčku až po bezproblémovém zavedení prvních příkrmů, v případě, že miminko nemá predispozice k alergiím.

  • Od 8-10 měsíce
  • 4 porce (2 dětské, 2 dospělé)
  • Příprava: 10 minut
  • Vaření: 12 minut
  • Celkový čas: 22 minut
  • Snadné

Ingredience:

Postup:

  1. Chřest opláchněte vodou a odkrojte cca 1 cm spodní části chřestu. Výhonky nakrájejte na 2 cm kousky. Chřest neloupejte, na konci polévku budete pasírovat.

  2. V hrnci rozehřejte olej nebo Ghí, orestujte na něm šalotku nebo cibuli a přidejte chřest. Nechte ještě cca minutu restovat. Zalijte vývarem a vařte zhruba 10 minut.

  3. Minutu před koncem vaření přidejte zeleninový přikrm, dobře rozmíchejte. Polévku rozmixujte tyčovým mixérem a propasírujte přes cedník. Vznikne krásný, jemný krém.

  4. Dětem do jednoho roku polévku nesolte, ani jinak nekořeňte.

  5. Pro starší děti a dospělé polévku dochuťte solí, pepřem, muškátovým oříškem, do polévky můžete přidat také krutony, kostičky slaniny, špičky chřestu apod.

  6. Přejeme dobrou chuť.