Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM)

Nesnášenlivost laktózy a alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) mají podobné některé projevy, avšak různé příčiny. Alergie na bílkovinu kravského mléka je nejčastější potravinová alergie. Jedná se o nepřiměřenou reakci imunitního systému.

Projevy ABKM

  • zažívací obtíže (průjmy, krev ve stolici, koliky, zvracení)
  • na rozdíl od laktózové intolerance jsou časté i kožní projevy (atopický ekzém, kopřivka) či
  • problémy dýchacího systému (alergická rýma, astma)

 

ABKM se velmi často objevuje právě u kojenců, a to během prvních třech měsíců věku. Postiženo je 2 až 5 % kojenců, nicméně v 50 % případů alergie vymizí do 1 roku věku a v 90 % do 6 let věku dítěte. Samotné testy na alergii nejsou dostatečně průkazné (mohou být falešně pozitivní i negativní), proto lékaři doporučují tzv. eliminačně-expoziční test, který stručně řečeno spočívá ve vynechání kravského mléka ze stravy dítěte po dobu 2–4 týdnů (u plně kojených miminek vynechává kravské mléko matka) a poté jeho opětovné zařazení do stravy s důsledným pozorováním příznaků alergie.

Většina alergiků na ABKM je alergická na buď bílkovinovou složku αs1-kasein, nebo na syrovátkovou bílkovinu β-laktoglobulin.

Co jíst?

Někteří odborníci při prokázané ABKM nedoporučují kozí, ovčí ani jiné mléko. MUDr. Jana Virčíková k tomu dodává: „Je však nutno vzít v úvahu typ alergizující bílkoviny, stupeň a rozsah příznaků alergie a v neposlední řadě i věk dítěte. Kozí mléko lze vyzkoušet při selhání veškerých nízkoalergenových náhražek kravského mléka nebo při lehčích projevech alergie.“ Kozí mléko totiž obsahuje velmi nízký podíl αs1-kaseinu, který naopak převažuje v kravském mléce. A nejčastější alergizující složka kravského mléka, β-laktoglobulin, je v kozím mléce mnohem stravitelnější než v mléce kravském.

Díky svému složení tedy může být kozí mléko a výrobky z něj vhodnou alternativou k výrobkům z kravského mléka.

Rozhodně je ale třeba zmínit, že výrobky z kozího mléka nepředstavují univerzální přístup při řešení ABKM a jejich podávání je třeba vždy konzultovat s ošetřujícím lékařem. Podávání příkrmů u kojených dětí s pozitivní rodinnou anamnézou na nejrůznější alergie by měla probíhat v souladu s mezinárodně uznávanými doporučeními společností ESPACI (European Society of Pediatric Allergy and Clinical Immunology) a ESPGHAN (European Society of Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition).

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení