Fortifikované kozí mléko

kozi-mleko

 

Kojenecké mléko Naše mléko® i dětské příkrmy Kozí kaše® obsahují sušené kojenecké kozí mléko, které je tzv. fortifikováno. Co to znamená, proč dětem podávat fortifikované mléko a proč není vhodné pro kojence neupravené kozí mléko, vám vysvětlíme v tomto textu.

Kozí mléko v kojenecké a dětské stravě

Ještě v nedávné době nebylo kozí mléko a jeho využití v kojenecké a dětské výživě doporučováno. V současnosti se naštěstí tento názor změnil, jak dokazuje vyjádření Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA):
„Bílkoviny kozího mléka v kozích formulích jsou vhodné a dostačující jako zdroj bílkovin v počátečním i pokračovacím kojeneckém mléce (formuli).“(1)

Výhody kozího mléka

✓ Nízká alergenní zátěž (což je důležité během prvních 12 měsíců života) díky nižšímu obsahu hlavního alergenu αs1-kaseinu.(2)
✓ Nízký obsah αs1-kaseinu vede k vytvoření měkčí tráveniny v žaludku, a proto se pravděpodobně snáze odbourává i syrovátková bílkovina β-laktoglobulin – také alergen.(3)
✓ Velmi dobře stravitelné díky malým tukovým částicím, které jsou i jinak rozmístěny než v kravském mléku.(4)
✓ Vyšší množství oligosacharidů a nukleotidů oproti kravskému mléku.(5)
✓ Vyšší procento mastných kyselin.(6)

✓Ačkoliv je obsah laktózy v kravském i kozím mléce prakticky srovnatelný (cca 70 % mléka mateřského), u kozího mléka je méně často zdrojem pro rozvoj laktózové intolerance.(7) 

Proč je kozí mléko v umělém mléku Naše mléko® fortifikováno (obohaceno)?

Neupravené, nebo chcete-li čerstvé kozí mléko má nižší zastoupení vitamínu B12, kyseliny listové a železa. Dospělý člověk si veškeré potřebné látky (vitaminy, minerály) doplní další (zdravou/pestrou) stravou, ale kojenci, u kterých je často jediným zdrojem výživy právě mléko, musejí mít všechny důležité/nezbytné vitaminy a minerální látky v množstvích, které doporučuje legislativa. Kojenecké formule jsou speciálně sestaveny tak, aby obsahovaly pro dítě vše potřebné. Naopak podávání surového kravského či kozího mléka není pro nejmenší děti v žádném případě vhodné. Vždy proto sáhněte po speciálním fortifikovaném mléku! 
 

(1) EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA); Scientific Opinion on the suitability of goat milk protein as a source of protein in infant formulae and in follow-on formulae. EFSA Journal 2012;10(3):2603. [18 pp.]. doi:10.2903/j.efsa.2012.2603. Available online: www.efsa.europa.eu/efsajournal.

(2) Tomotake H, Okuyama R, Katagiri M, Fuzita M, Yamato M, Ota F. Comparison between Holstein cow's milk and Japanese-Saanen goat's milk in fatty acid composition, lipid digestibility and protein profile. Biosci.Biotechnol.Biochem 2006; 70: 2771-2774.

(3) Battersby S. Is goat milk infant formula a safe alternative to cows' milk infant formula? British Journalof Midwifery 2015; 23: 710-714

(4) Attaie R, Richter RL. Size distribution of fat globules in goat milk. J.Dairy Sci. 2000; 83: 940-944.

(5) Kim HH, Yun SS, Oh CH, Yoon SS. Galactooligosaccharide and Sialyllactose Content in Commercial Lactose Powders from Goat and Cow Milk. Korean J Food Sci.Anim Resour. 2015; 35: 572-576.

(6) Jenness R. Composition and characteristics of goat milk: Review. J.Dairy Sci. 1980; 63: 1605-1630.

(7) Jandal J. Comparative aspects of goat and sheep milk. Small Rumin.Res. 1996; 22: 177-185.