Fortifikované kozí mléko

Kojenecké formule Naše mléko® i Kozí kaše® obsahují sušené kojenecké kozí mléko, které je tzv. fortifikováno. Co to znamená a proč není vhodné podávat kojencům neupravené kozí mléko, vám vysvětlíme v tomto textu.

Kozí mléko v kojenecké a dětské stravě

Ještě v nedávné době nebylo kozí mléko a jeho využití v kojenecké a dětské stravě doporučováno. V současnosti se naštěstí tento názor mění, jak dokazuje vyjádření Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA):
„Bílkoviny kozího mléka v kozích formulích jsou vhodné a dostačující jako zdroj bílkovin v počátečním i pokračovacím kojeneckém mléce (formuli).“1

Výhody kozího mléka

Nízká alergenní zátěž (což je důležité během prvních 12 měsíců života) díky nižšímu obsahu hlavního alergenu αs1-kaseinu.
Nízký obsah αs1-kaseinu vede k vytvoření měkčí tráveniny v žaludku, a proto se pravděpodobně snáze odbourává i syrovátková bílkovina β-laktoglobulin – také alergen.
Velmi dobře stravitelné díky malým tukovým částicím, které jsou i jinak rozmístěny než v kravském mléku.
Oproti kravskému mléku má nižší obsah laktózy (mléčného cukru).
Vyšší množství nukleotidů. Nukleotidy hrají rozhodující úlohu v řadě biologických životně důležitých procesů. V dětství se nedostatečný přísun nukleotidů projevuje zpožděním vývoje centrální nervové soustavy, imunitního systému a celkového růstu.
Vyšší procento mastných kyselin.

Proč je kozí mléko ve formulích Naše mléko® fortifikováno (obohaceno)?

Neupravené, nebo chcete-li čerstvé kozí mléko má nižší zastoupení vitaminu B12, kyseliny listové a železa. Dospělý člověk si veškeré potřebné látky (vitaminy, minerály) doplní další (zdravou/pestrou) stravou, ale kojenci, u kterých je často jediným zdrojem výživy právě mléko, musejí mít všechny důležité/nezbytné vitaminy a minerální látky v množstvích, které doporučuje legislativa.
 
Vitamin B12 je důležitý především pro správnou krvetvorbu a funkci nervového systému. Kyselina listová napomáhá dělení buněk a podporuje růst. Železo je nezbytný minerál pro tvorbu červených krvinek a některých enzymů. Nedostatek těchto tří prvků způsobuje mimo jiné chudokrevnost (anémii). Proto jsou Naše mléko® i Kozí kaše® fortifikovány/obohaceny o všechny tyto tři prvky, které jsou v kozím mléce zastoupeny v nižším poměru, než je pro kojence nezbytné.

 
1) EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA); Scientific Opinion on the suitability of goat milk protein as a source of protein in infant formulae and in follow-on formulae. EFSA Journal 2012;10(3):2603. [18 pp.]. doi:10.2903/j.efsa.2012.2603. Available online: www.efsa.europa.eu/efsajournal.